Mortabond AC


ÇİMENTO BAZLI HARÇLAR İÇİN SUYA DAYANIKLI BAĞLAYICI
 
KULLANIM
Çimento bazlı harçlar için; astar, yapıştırıcı veya bağlayıcı olarak kullanılabilir. Tahrip olmuş beton ünitelerin tamiri için idealdir.

ÖZEL NİTELİKLER
* KULLANIMI KOLAYDIR
* MÜKEMMEL YAPIŞMA MUKAVEMETİ
* DIŞ TESİRLERE KARŞI DAYANIKLILIK
* YÜKSEK MUKAVEMET
* EKONOMİK

TANIM
Mortabond AC normal portland çimentosu ilekullanılabilen likit reçine bazlı özel bir karışımdır

FİZİKSEL ÖZELLİKLER
Yoğunluk : 1.05 Kg/lt.
Min. uygulama ısısı : 10° C

MEKANİK ÖZELLİKLER
Standart karışım, 1 gün kuru ve 6 gün su içindeküre tabi tutulduktan sonra takip eden 21 gününsonunda aşağıdaki tipik sonuçlan vermektedir

 Mortabond AC KullanılmadanMortabond AC kullanıldığında
Çimento
Kum
Su
Mortabond AC
Su/Çimento oranı
Basınç muk
(ASTM-C109-73)

100 kg
300 kg
48 kg

0,48
280 kg/cm²
100 kg
300 kg
36 kg
12 kg
0,40
350 kg/cm²

Gerilme muk.
(ASTM-C109-72)
Bükülme muk
.(ASTM-C348-72)
Betona yapışma
30 kg/cm²

70 kg/cm²

0,6 kg/cm²
40 kg/cm²

100 kg/cm²

30 kg/cm²
 

KULLANMA TARİFİ
ASTARLAMA

Bir tel fırça yardımı ile çalışma yapılacak bölgede bütün serbest malzeme temizlenmelidir, Daha sonra Mortabond AC 1 :1 oranında suyla inceltilip, karıştırıldıktan sonra temizlenmiş satha fırça ile sürülmelidir. Bu işlemi takiben astarlanmış yüzeye harç veya sıva tatbik edilebilir.
Şayet astarlanan yüzeye 24 saatten daha uzun sürede hiç bir malzeme tatbik edilmemişse, yüzeyin astarlanarak harç yada sıva tatbikatına hazır hale getirilmesi gerekir.

HARÇ KATKISI
Mortabond AC, çimento bazlı harçlarda katkı malzemesi olarak kullanılmak istendiğinde 1 birim malzeme, 3-8 birim su ile inceltilip, karıştırılarak kullanılmalıdır Bu karışımı, daha önceden hazırlanmış olan kum-çimentokarışımına uygun kıvamı elde edene kadar ilave ediniz. Astarlanmış yüzeye hazırlanan harç 5 mm,'den daha ince olmamak şartı ile tatbik edilebilir. Malzeme uygulandıktan sonra güneş ışığından ve kuru esen rüzgarlardan korunmalıdır. Normal olarak 24 saat içinde ilk sertleşmesini tamamlayacaktır.

DÖŞEME HARÇLARI
Döşeme harçları veya döşeme tamirleri de yukarıda belirtildiği gibi yapılabilir. Fakat döşemenin temiz olmasına ve yağ, kir bulunmamasına dikkat edilmelidir.

TEMİZLEME
Sadece temiz su kullanınız.

DEPOLAMA
20°C'de 12 ay süreyle saklanabilir.

UYARI
Mortament 101 toksik değildir, ancak alkali içerir. Bu nedenle malzeme kullanırken eldiven giyilmesi ve olabilecek sıçramaların derhal su ile yıkanması gerekir.Mortament 101 yanıcı değildir.5° C'nin altında kullanmayınız..

NOT
Bu yayındaki bilgiler iyi niyete dayanmaktadır; bildiklerimizin bugünkü durumunu yansıtmaktadır; ancak kullanıldığı koşullar denetimimiz dışında bulunduğundan, önerilerin hiç biri teminat altında değildir. Satınalıcılar ve kullanıcılar ürünlerimizi kendi koşulları ve gereksinimleri çerçevesi içinde değerlendirmelidir.